NUUTSTE BYDRAES

Gedagtes vir elke dag

Of lees almal by Gedagtes vir elke dag

Alle mense het liefde nodig om te funksioneer – dit is die soort liefde wat God ons geleer het: onvoorwaardelik. Kyk net hoe gedy die persoon vir wie jy onvoorwaardelik liefhet!

DIE HEMEL IS WERKLIK (20)

Todd Burpo

Lees reeks by Die hemel is werklik

DIE EERSTE PERSOON WAT JY SAL SIEN

Die grootste gedeelte van die somer het verbygegaan sonder enige verdere onthullings deur Colton, hoewel ek seker is ons het die "Hoe lyk Jesus?"-speletjie tydens ons vakansie gespeel en Colton het elke prentjie afgekeur. Uiteindelik het ons, in plaas daarvan om te vra: "Lyk die een reg?" naderhand net gevra: "So, wat is fout met die een?"

Augustus het aangebreek en daarmee saam die bekende kermis van die Chase-distrik wat in Imperial gehou word. Naas die staatskermis, was ons kermis die grootste in westelike Nebraska. In Imperial en die omliggende dorpe is dit die gebeurtenis van die jaar. Vir 'n hele week laat in Augustus vermeerder Imperial se populasie van 2 000 na omtrent 15 000.

Besighede pas hul ure aan (of maak heeltemal toe), en selfs die banke maak twaalfuur die middag toe sodat die hele gemeenskap kan gaan kyk na die konserte (rock op Vrydagaand, country op Sater- dagaand), stalletjies en die tuimeltreine en ligte van die groot karnaval.

Ons sien elke jaar uit na die besienswaardighede, klanke en geure van die kermis: springmielies, braaivleis en "Indiaanse taco's". Countrymusiek hang in die lug en die kermiswiel troon bo alles uit en kan van oral in die dorp gesien word.

Die kermis is beslis 100% Midde-Westelik met kompetisies om die beste bul, beste perd, beste vark, ensovoorts, te bepaal. Dan is daar ook die kinders se gunsteling: skaapry. Tydens dié speletjie word 'n kind op 'n skaap gesit en moet die kind so lank moontlik vasklou sonder om af te val. Elke ouderdomsgroep vanaf vyf tot sewe kry 'n yslike trofee. Trouens, die trofee vir eerste plek is gewoonlik groter as die deelnemertjie self.

Ons kermis het beslis 'n kleindorpse geur, soos een lemonade-entrepreneur op die harde manier geleer het. Hy het een jaar besluit hy sou meer van die heerlike drankie kon verkoop deur 'n aantal skraps geklede verkoopsdames by sy stalletjie te laat werk. Na 'n aand of wat het die mense begin kla oor die gewaagde uitrustings van die dames en moes 'n paar besorgde inwoners vir die man gaan sê dat die lemonademeisies meer klere moes aantrek. Maar nou ja, die man het nogal 'n lang tou kopers voor sy stalletjie gehad daardie eerste paar aande.

In Augustus van 2004 het ek en Sonja 'n stalletjie gehad om ons garagedeurbesigheid aan besoekers van omliggende dorpe bekend te stel. Soos altyd moes ek goed beplan om 'n balans te kon handhaaf tussen ons besigheid en om na ons gemeente om te sien. Een warm kermismiddag het al vier van ons - ek, Sonja en die kinders - die stalletjie beman. Ons het brosjures uitgedeel en met potensiële kliente gesels. Ek moes egter 'n paar blokke daarvandaan by 'n man genaamd Harold Greer gaan kuier. Hy was in die Imperial Manor-verpleeginrigting.

Op daardie stadium het Harold se dogter, Gloria Marshall, die klawerbord gespeel in ons kerk se aanbiddingspan en haar man, Daniël, het die aanbidding gelei en was ook assistentleraar. Harold was self vir die grootste gedeelte van sy lewe 'n leraar. Hy was in sy 80's en besig om te sterf. Ek het geweet sy laaste ure sou binnekort aanbreek en dat ek hom moes gaan besoek ter ondersteuning van Daniël en Gloria en dat ek minstens nog een maal saam met Harold moes gaan bid.

Wanneer jy 'n leraar/vrywilliger-brandweerman/ stoeiafrigter/besigheidseienaar is, wat al die balle in die lug probeer hou sonder om een te laat val, leer jy gou dat kinders maar saam met jou geneem moet word. Sonja het ook haar hande vol gehad as leraarsvrou ('n voltydse beroep), ma, biblioteekvrywilliger en sekretaresse van die gesinsbesigheid. Ons het oor die jare die gewoonte aangekweek dat ons 'n kind sou saamneem indien ons nie formeel moes gaan werk nie. Daardie middag het ek dus vir Sonja, toe sewe maande swanger, en Cassie by ons kermisstalletjie gelos en Colton saam met my na die verpleeginrigting geneem.

Colton het by die venster uitgetuur toe ons verby die kermiswiel ry op pad uit die kermisgronde uit. "Ons gaan by Gloria se pa, Harold, by die verpleeginrigting kuier," het ek gesê. "Dit gaan nie baie goed met hom nie en hy het waarskynlik nie meer baie tyd oor nie. Harold het lank gelede al sy lewe aan Jesus gegee en hy maak gereed om hemel toe te gaan."

Colton het nie weggekyk van die venster af nie. "Oukei, Pappa."

Die verpleeginrigting is 'n groot eenverdiepinggebou met 'n yslike eetsaal wat uit die voorportaal loop. Daar is ook 'n massiewe binnenshuise voelkou vol tjilpende vinke wat die natuur na binne bring.

Toe ek by Harold se kamer inloer, het ek Daniël en Gloria gesien, asook drie of vier familielede, onder meer Harold se twee ander dogters.

Daniël het opgestaan. "Hallo, pastoor Todd," het hy gesê terwyl ek sy handdruk verander het in 'n stewige druk. Gloria het opgestaan en ek het haar ook 'n stywe drukkie gegee. Die familie het Colton gegroet, wat aan my hand gehang het terwyl hy almal skaam teruggegroet het.

Ek het na Harold se bed gedraai en gesien hy lê tjoepstil, terwyl hy vir lang rukke nie asemhaal nie en dan diep inasem. Ek het al baie male vantevore mans en vroue in hierdie fase van die einde van hul lewe gesien. Wanneer die laaste oomblikke aanbreek, verloor hul van tyd tot tyd hul bewussyn en selfs wanneer hulle wakker is, is hulle verstand net vir kort tydjies helder.

Ek het na Gloria gedraai. "Hoe gaan dit met jou pa?"

"Ek dink nie hy het veel tyd meer oor nie." Sy het probeer dapper lyk, maar haar onderlip het gebewe. Net toe het Harold saggies begin kreun en onder die dun laken gedraai. Een van Gloria se susters het na hom toe geloop en gerusstellende woorde aan hom gefluister. Toe het sy weer by die venster gaan sit.

Ek het by Harold se kop gaan staan en Colton het my soos 'n skaduweetjie gevolg. Harold het op sy rug gelê. Hy was maer en besig om bles te word, sy oë skaars oop, lippe effens uitmekaar. Hy het ingeasem deur sy mond en dan asem opgehou, asof hy elke laaste suurstofmolekule wou benut voor hy uitasem. Ek het na Colton gekyk wat opgekyk het na Harold. Colton se gesiggie was heeltemal kalm en gerusstellend. Ek het my hand op die ou leraar se skouer geplaas, my oë gesluit en hardop gebid. Ek het God herinner aan Harold se lang en getroue diens en gevra het dat die engele sy reis 'n vinnige en maklike een sou maak, en dat God sy dienaar met groot vreugde sou ontvang. Toe ek klaar gebid het, het ek weer by die familie aangesluit. Colton het saam met my begin stap, maar toe draai hy skielik om en gaan staan weer langs Harold.

Terwyl ons toekyk, het Colton Harold se hand geneem. Almal het aandagtig gekyk en geluister. Colton het ernstig na Harold gekyk en gesê: "Dit sal oukei wees. Die eerste persoon wat jy gaan sien, gaan Jesus wees."

Sy stem was saaklik, asof hy iets so bekend soos die brandweerstasie beskryf. Daniël en Gloria het na mekaar gekyk en dit het vir my onwerklik gevoel. Ek was teen daardie tyd al gewoond daaraan dat Colton oor die hemel gepraat het, maar nou het hy 'n boodskapper geword - 'n klein toergidsie vir 'n reisiger wat op pad was na die hemel.

Vervolg...

Opsoek na inligting?

 • BYBEL 1933/53-druk nou gratis

  Gelofteland is dankbaar om aan al ons lesers die 1933/53-uitgawe van die Bybel gratis te voorsien. Al wat u hoef te doen is om 'n e-pos na

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  te stuur met die versoek om die Bybel te ontvang, en ons sal dit aan u stuur.

   

  _____________________

   

   Laserskywe in stelle van 10 te koop

  VRYHEIDSBEDIENING

  Ds. Andre van den Berg werk sedert November 1990 weekliks met volksgenote in die gevangenis in Pretoria-Sentraal. Hy bied ʼn reeks laserskywe teen R200 (posgeld uitgesluit) per stel van 10 aan. Die opbrengs van hierdie verkope gaan vir Gevangenisbediening.

  Dit handel oor aktuele onderwerpe soos:

  1. Die lewe hiernamaals.
  2. Word verantwoordelik oud.
  3. Die pad na die ewigheid.
  4. Bied beproewing die hoof.
  5. Raad vir tieners.
  6. Gelowige kinderopvoeding.
  7. Oorwin depressie.
  8. Kikker jou huwelik op .
  9. Alle mense is nie gelyk nie.
  10. Homoseksualisme - ʼn gruwel vir God.

  Bestel by:

  E-pos: Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  Sel: 074 967 5187

  Bankbesonderhede:

  ABSA

  VRYHEIDSBEDIENING

  9062088855

  _______________

   

  Skryf in vir die gratis e-blad OORSIG EN REPLIEK

  'n Blad wat dmv verduidelikende agtergrond by die kern van ons volk se
  stryd uitkom.

  Kontak die redakteur by

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  Lees ons gereelde uittreksels daaruit hier op Gelofteland by OORSIG EN REPLIEK

  __________
   
  DIE HISTORIESE KOMPAS
  _________ 
   
  BOEKRESENSIE:

  Die Legkaart van ons Lewe – ‘n Boodskap van Hoop

  Lees meer oor dié getuienis by:

  DIE LEGKAART VAN ONS LEWE

  __________

  BOEKRESENSIE:

  DIE VOLMAAKTE REPUBLIEK – Christen-Teokratiese Separatisme

  Suid-Afrika verkeer tans in 'n kommerwekkende toestand omdat mense se kennis oor die Bybel en die Staat so verwater het dat land en volk as gevolg hiervan ten gronde gaan.

  Hierdie boek uit die pen van ds AE van den Berg, het in gedrukte vorm verskyn.  Dit bring helder perspektief oor rasseverskille en natuurlike skeiding wat sal lei tot die herstel van Suid-Afrika. Die land het 'n dringende behoefte wat landsburgers van geestelike denke sal laat verander en van onregte en gewaande vryheid sal bevry.

  Sinvolle besluite in die lig van God se Woord, en onophoudelik gebed dat bevryding spoedig verwesenlik word, is noodsaaklik. Politiek is erns en harde werk wat wet en orde handhaaf en durf nie in eerlose hande gelaat te word nie. God is 'n God van orde, en mense word aangemoedig om die koninkryk van God eerste te stel.

  U kan hierdie boek bestel by ds A E van den Berg

  Tel: 074 967 5187  of by

  vryheidsbediening

  @gmail.com

  Prys: R50-00

   
 •                                                                        ______________

   

  BOEKE TE KOOP

  ‘n Nuwe Trek: Terug na u God

  Die Oerteks van die lotsbepalende 1838-Gelofte

  J L du Toit & dr L du Toit

  'n Bundel oor die bronne vir die 1838-Gelofte is nou ook by Exclusive Books in Suid-Afrika beskikbaar: 

  Alhoewel die nuutste prys op Exclusive Books se netwerf tans R191 per boek is kan u dit vir so min as R60 per boek direk by Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.. bestel.

  Lees meer by: 'N NUWE TREK: TERUG NA GOD

  _______________

  ONDERSTEUN U VOLKSGENOTE IN DIE GEVANGENIS

  Wil u meer oor aktuele onderwerpe lees of vir iemand 'n besondere geskenk gee? Goeie voornemens;  Dink reg, leef reg; Moenie bekommer nie; Leuens; Woestyngedagtes, en Niks ontbreek nie, is van die aktuele onderwerpe wat in twee besondere preekbundels behandel word. Vir slegs R60 elk of R100 vir beide kan u 'n waardevolle bydrae maak vir u volksgenote in die gevangenis. Ondersteun hulle asseblief en bestel nou hierdie preekbundels by ds Andrè van den Berg by

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

                                                                         ________________

   

  GOD PRAAT MET DIE BOEREVOLK – DEEL 2

  Hierdie bundel, net soos deel I, is saamgestel uit twintig van die beste boodskappe wat sterk op ons volkslewe gerig is. Die inhoud bestaan uit aktuele onderwerpe wat die daaglikse lewe van elke Christen raak. Die koste beloop slegs R60 (posgeld uitgesluit) en is 'n uitstekende geskenk vir die regte persoon. Die inkomste gaan in geheel aan gevangenisdiens vir ons volksgenote.
  Plaas u bestelling per e-pos by ds Andrè van den Berg by

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  of skakel hom by 074 967 5187

  ________________

  Bestel 'n uitstekende digbundel deur BOERIUS
  Volledige besonderhede hier:

  Gietoffers van my Siel


  _________________

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

   
 •  

  DIE CHARISMATIESE GEVAAR
  Mense word so maklik deur dwaalleringe mislei. In hierdie boek word talle kwelvrae beantwoord.

VERGADERING-

PROSEDURES

(GRATIS)

Daar is min mense wat nog die waarde van 'n ordelike byeenkoms bedink en kan uitvoer. Sonder hierdie kennis en orde en gedissiplineerde toepassing daarvan sal 'n byeenkoms in wanorde verval en die doel van die vergadering nie bereik word nie. Die boekie kom handig te pas in alle omstandighede waar 'n vergadering van persone plaasvind, ongeag die sakelys of doel van die byeenkoms.

Klik hier om die boekie wat u op hoogte kan bring van korrekte vergaderingprosedures, gratis af te laai. Indien u van Windows 10 gebruik maak sal die inhoud outomaties onder die lêer "Downloads" geberg word en kan dit daar gehaal en gebêre word waar ookal dit maklik gevind kan word.

 

GRATIS E-BOEKE EN VERSBUNDELS OM AF TE LAAI:

 

As God volke aan hul eie lot oorlaat

Die waarheid oor ons volk en die Nuwe SA

Volksverraad geskryf deur adv. P.J. Pretorius

'n Oorblyfsel... deur genade alleen

Christen-Teokratiese Separatisme

Verse van Verset

Vreedsame Naasbestaan = Afsonderlike Ontwikkeling

No Ships in the Harbour

Ons heilsverhaal in die Ou Testament

Daniel

Evolusie - kan ek dit glo?

Petrus, die rots

Romeo en Juliet

Ester

Apokriewe - By modderpoele of suiwer fonteine?

Midsomernagdroom - Shakespeare in Afrikaans

Die Openbaring van Henog

Die Derde Tempel

Macbeth - Shakespeare in Afrikaans

Met ryperd en mauser

Goue strate het nie stof nie

Derdepoort

Die Laaste Pous

Josef

Rut

Drie Eeue van Onreg

Ons Geskiedenis

Engelse skandvlekke

Voortrekker-Pioniers in Oos-Transvaal

_______________

 

 

1919: VRYHEIDSDEPUTASIE KEER TERUG

1800: GRAAFF- REINETSE REBELLE GEVONNIS

1917: OOM JAPIE HELPMEKAAR

SKERP SLAGSPREUKE

(Lees die reeks by SKERP SLAGSPREUKE)

                                                                         __________________

 

AFRIKAANSE IDIOME EN GESEGDES

(Lees by AFRIKAANSE IDIOME EN GESEGDES - die hele reeks

                                                                         __________________                                                                  

In die sweet van sy aanskyn eet die Adamskind sy brood; in die sweet van 'n ander se aanskyn sy pastei.

Leer jou ambag so goed dat jy jou altyd kan verhuur aan 'n baas wat daar minder kennis van het as jy. Dan sal jy sy baas wees.

'n Presiese baas hou nie nalatige knegte lank nie. Dié wat hy nie wegja nie loop weg.

Maak in die somer hout bymekaar en sit in die winter by die vuur.

Besoekers aanlyn

Ons het 909 gaste aanlyn