NUUTSTE BYDRAES

Gedagtes vir elke dag

Of lees almal by Gedagtes vir elke dag

Soos wat die leeu in die diereryk eerbied van ander diere afdwing, dwing die oorblyfsel in God se ryk eerbied vir Jesus af.   God maak van hulle geloofsreuse wat leuenaars beskaam.

DIE HEMEL IS WERKLIK (9)

Todd Burpo

Lees reeks by Die hemel is werklik

UITERS ONGEWONE GEBEDE

Vir nog 'n week na die noodappendektomie het Colton aanhou opbring, en ons het aangehou om twee maal per dag gif uit sy lyf te pomp met behulp van dr. O'Holleran se plastiekpype en granate. Stadig maar seker het Colton se toestand begin verbeter. Hy het ophou naar word, hy het weer kleur in sy wange gehad en hy het 'n bietjie begin eet. Ons het geweet hy was besig om gesond te word toe hy begin regop sit en met ons gesels, met die videospeletjie speel wat die verpleegster langs sy bed gesit het en selfs belangstelling getoon het in die splinternuwe sagte leeuspeelding wat Cassie vir hom gebring het. Sewe dae na ons aankoms by die hospitaal in North Platte het die mediese span eindelik gesê ons kan ons seun huis toe neem.

Soos soldate na 'n lang maar gewonne oorlog, was ek en Sonja afgemat, maar ook oorstelp. Op 13 Maart het ons die oorblyfsels van die lang hospitaalverblyf in 'n mengelmoes van tasse en plastieksakke gepak en aanstaltes gemaak na die hysbak. Ek het Colton in 'n rolstoel gestoot en Sonja het 'n klomp ballonne gedra.

Die hysbakdeure het reeds begin toegaan toe dr. O'Holleran in die gang verskyn en letterlik geskree het dat ons moet wag. "Julle kan nie gaan nie! Julie kan nie gaan nie!" Sy stem het in die gang weergalm terwyl hy 'n stuk papier in ons rigting gewaai het. "Daar is nog 'n probleem!"

 

Toe dr. O'Holleran ons by die hysbak inhaal het hy gesê 'n bloedtoets wat op die laaste oomblik gedoen is, het onthul dat Colton se witbloedtelling skielik die hoogte ingeskiet het. "Dis heel moontlik nog 'n abses” het hy gesê. "Ons sal dalk weer moet opereer."

Ek het gedink Sonja gaan net daar flou word. Ons albei was dood op ons voete teen daardie tyd en kon nie meer baie hanteer nie. Colton het in trane uitgebars.

Nog 'n CT-skandeerbeeld het nuwe infeksiekolle in Colton se buik getoon. Daardie middag moes dr. O'Hol­leran en sy chirurgiese span ons seuntjie weereens oopsny en skoonmaak. Hierdie keer was ek en Sonja nie vreesbevange nie. Die doodskadu het lankal Colton se gesig verlaat. Maar ons het 'n nuwe bekommernis gehad: Colton het vir omtrent tien dae nie geëet nie. Hy het aanvanklik maar 18 kilogram geweeg, maar nou het hy in so 'n mate weggesmelt dat sy elmboë en kniee buitengewoon groot gelyk het. Sy gesig was uitgeteer soos dié van 'n honger weeskind.

Ná die operasie het ons ons kommer teenoor dr. O'Holleran gelug. "Hy het nog niks meer as 'n klein bietjie jellie of sop in amper twee weke geëet nie," het ek gese. "Hoe lank kan 'n kind sonder kos gaan?"

Dr. O'Holleran het Colton in die intensiewe-sorgeenheid geplaas en ekstra voeding vir hom voorgeskryf wat deur 'n voedingsbuis toegedien moes word. Maar ek vermoed die bed in die intensiewe-sorgeenheid was net soveel vir ons bedoel as vir Colton. Ons het amper so lank as wat Colton nie geëet het nie, nie geslaap nie, en ons was heeltemal vodde. Deur Colton in die intensiewe-sorgeenheid te plaas, kon die dokter ons dwing om te gaan rus.

"Colton sal piekfyn wees vanaand," het hy aan ons gesê. "Hy sal heeltyd sy eie verpleegster hê en as enigiets gebeur, sal iemand byderhand wees om hom te help."

Ek moet erken, daardie woorde het soos 'n oase in die woestyn van uitputting geklink.

Ons was bang om Colton alleen te los, maar het geweet dr. O'Holleran is reg. Daardie aand was die eerste aand vandat ons die Harrisse se huis in Greeley verlaat het, wat ek en Sonja saam deurgebring het. Ons het gepraat. Ons het gehuil. Ons het mekaar bemoedig. Maar nog belangriker, ons het soos twee skipbreukelinge geslaap tydens hul eerste warm, droë nag.

Ná 'n nag in die intensiewe-sorgeenheid is Colton weer geskuif na 'n ander hospitaalkamer. Die wag-en-sien-siklus het van voor af begin. Wanneer kan Colton hier uitkom? Wanneer kan ons huis toe gaan en weer normaal wees? Nou het dit egter gelyk of Colton se derms ophou werk het. Hy kon nie die toilet gebruik nie en het uurliks meer bedremmeld gevoel.

"Pappa, my maag is seer," het hy in die bed gelê en kerm. Die dokter het gesê selfs al laat Colton net 'n wind, sou dit 'n goeie teken wees. Ons het probeer om hom in die gang op en af te laat loop om dinge los te skud, maar Colton kon net stadig aanskuifel, dubbel gevou van die pyn. Niks wou help nie. Teen die vierde dag na die tweede operasie kon hy net opgekrul van pyn in die bed lê soos die hardlywigheid ingeskop het. Daardie middag het dr. O'Holleran nog slegte nuus gebring.

"Ek is jammer," het hy gese. "Ek weet julle is al deur diep waters, maar ek dink ons het alles wat ons kon vir Colton hier gedoen. Ons dink dit sou dalk die beste wees om horn na 'n kinderhospitaal oor te plaas. Daar is een in Omaha of in Denver."

Tussen ons het ons omtrent 5 nagte se slaap in 15 dae gehad. Na meer as twee weke langs Colton se bed, het ons amper weer op die pad na normaliteit geklim - met hysbakdeure wat letterlik besig was om toe te gaan, ons gesin binne met ballonne - toe alles om ons weer aan skerwe gespat het. Nou was ons seun nogmaals in ondraaglike pyn met geen einde in sig nie. Ons kon nie eens 'n horison sien nie.

Net toe ons dink dinge kon nie erger raak nie, het dit: ‘n Frats-lentesneeustorm was besig om na die Midde-weste te beweeg. Binne ure het dik sneeulae teen die hospitaaldeure gelê en die motorbande in die parkeerterrein was begrawe in die sneeu. Of ons nou die kinderhospitaal in Omaha wat agt ure se ry weg was, sou kies, en of ons nou Denver, wat drie ure weg was, sou kies, daar was geen manier dat ons enigeen kon nie behalwe miskien deur lugvervoer.

"Ek kan nie meer nie!" het Sonja hulpeloos gesê en in trane uitgebars.

Dit was ook omstreeks hierdie tyd dat 'n groepie mense in ons kerk besluit het dit was tyd vir ernstige gebed. Kerkvriende het oproepe gemaak en kort voor lank het omtrent 80 mense na Crossroads Wesleyan Church gery vir 'n gebedsvergadering. Sommige was in ons gemeente en ander was van ander gemeentes, maar hulle het almal saamgekom om vir ons seun te bid.

Dillan het my op my sel gebel en vertel wat aangaan. "Waarvoor spesifiek kan ons bid?" het hy gevra.

Dit was dalk 'n vreemde versoek, maar ek het hom vertel wat dr. O'Holleran gesê het 'n goeie teken sou wees. Daardie nag is dalk die enigste opgetekende geval in die geskiedenis wat 80 mense bymekaargekom het en gebid het dat iemand 'n wind moet laat!

Natuurlik het hulle ook gebid dat die weer moes opklaar sodat ons Denver toe kon gaan, en vir genesing. Maar binne 'n uur is die eerste gebed bewaarheid!

Colton het onmiddellik begin beter voel. Hy kon daar­die aand die toilet gebruik. Teen die volgende oggend het hy in sy kamer gespeel asof die hele nagmerrie nie plaasgevind het nie. Ek en Sonja kon ons oë nie glo nie: Behalwe vir die feit dat hy maer was, was Colton sy ou self. In minder as 12 ure het die wiel gedraai van totale desperaatheid tot totale normaliteit.

Om en by nege-uur die oggend het dr. O'Holleran kom kyk hoe dit met sy pasiënt gaan. Toe hy sien dat Colton regop sit, glimlag en gesels en met sy mannetjies speel, was hy sprakeloos. Vir 'n lang ruk het hy net gestaar. Verstom het hy Colton ondersoek en nog 'n rondte toetse voorgeskryf om driedubbeld seker te maak dat Colton se ingewande besig was om te herstel. Dié keer het Colton al die pad na die CT-skandeerlaboratorium gehuppel.

Ons het nog 'n dag en 'n half in die hospitaal gebly om seker te maak Colton se ommeswaai was blywend. Gedurende daardie 36 uur het dit gevoel of daar meer verpleegsters gekom en gegaan het as gewoonlik. Een op 'n slag of twee-twee het hulle stadig die kamer binnegekom - en elke keer was hul reaksie dieselfde: Hulle het net na ons seuntjie gestaar.

Vervolg...

Opsoek na inligting?

 • BYBEL 1933/53-druk nou gratis

  Gelofteland is dankbaar om aan al ons lesers die 1933/53-uitgawe van die Bybel gratis te voorsien. Al wat u hoef te doen is om 'n e-pos na

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  te stuur met die versoek om die Bybel te ontvang, en ons sal dit aan u stuur.

   

  _____________________

   

   Laserskywe in stelle van 10 te koop

  VRYHEIDSBEDIENING

  Ds. Andre van den Berg werk sedert November 1990 weekliks met volksgenote in die gevangenis in Pretoria-Sentraal. Hy bied ʼn reeks laserskywe teen R200 (posgeld uitgesluit) per stel van 10 aan. Die opbrengs van hierdie verkope gaan vir Gevangenisbediening.

  Dit handel oor aktuele onderwerpe soos:

  1. Die lewe hiernamaals.
  2. Word verantwoordelik oud.
  3. Die pad na die ewigheid.
  4. Bied beproewing die hoof.
  5. Raad vir tieners.
  6. Gelowige kinderopvoeding.
  7. Oorwin depressie.
  8. Kikker jou huwelik op .
  9. Alle mense is nie gelyk nie.
  10. Homoseksualisme - ʼn gruwel vir God.

  Bestel by:

  E-pos: Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  Sel: 074 967 5187

  Bankbesonderhede:

  ABSA

  VRYHEIDSBEDIENING

  9062088855

  _______________

   

  Skryf in vir die gratis e-blad OORSIG EN REPLIEK

  'n Blad wat dmv verduidelikende agtergrond by die kern van ons volk se
  stryd uitkom.

  Kontak die redakteur by

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  Lees ons gereelde uittreksels daaruit hier op Gelofteland by OORSIG EN REPLIEK

  __________
   
  DIE HISTORIESE KOMPAS
  _________ 
   
  BOEKRESENSIE:

  Die Legkaart van ons Lewe – ‘n Boodskap van Hoop

  Lees meer oor dié getuienis by:

  DIE LEGKAART VAN ONS LEWE

  __________

  BOEKRESENSIE:

  DIE VOLMAAKTE REPUBLIEK – Christen-Teokratiese Separatisme

  Suid-Afrika verkeer tans in 'n kommerwekkende toestand omdat mense se kennis oor die Bybel en die Staat so verwater het dat land en volk as gevolg hiervan ten gronde gaan.

  Hierdie boek uit die pen van ds AE van den Berg, het in gedrukte vorm verskyn.  Dit bring helder perspektief oor rasseverskille en natuurlike skeiding wat sal lei tot die herstel van Suid-Afrika. Die land het 'n dringende behoefte wat landsburgers van geestelike denke sal laat verander en van onregte en gewaande vryheid sal bevry.

  Sinvolle besluite in die lig van God se Woord, en onophoudelik gebed dat bevryding spoedig verwesenlik word, is noodsaaklik. Politiek is erns en harde werk wat wet en orde handhaaf en durf nie in eerlose hande gelaat te word nie. God is 'n God van orde, en mense word aangemoedig om die koninkryk van God eerste te stel.

  U kan hierdie boek bestel by ds A E van den Berg

  Tel: 074 967 5187  of by

  vryheidsbediening

  @gmail.com

  Prys: R50-00

   
 •                                                                        ______________

   

  BOEKE TE KOOP

  ‘n Nuwe Trek: Terug na u God

  Die Oerteks van die lotsbepalende 1838-Gelofte

  J L du Toit & dr L du Toit

  'n Bundel oor die bronne vir die 1838-Gelofte is nou ook by Exclusive Books in Suid-Afrika beskikbaar: 

  Alhoewel die nuutste prys op Exclusive Books se netwerf tans R191 per boek is kan u dit vir so min as R60 per boek direk by Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.. bestel.

  Lees meer by: 'N NUWE TREK: TERUG NA GOD

  _______________

  ONDERSTEUN U VOLKSGENOTE IN DIE GEVANGENIS

  Wil u meer oor aktuele onderwerpe lees of vir iemand 'n besondere geskenk gee? Goeie voornemens;  Dink reg, leef reg; Moenie bekommer nie; Leuens; Woestyngedagtes, en Niks ontbreek nie, is van die aktuele onderwerpe wat in twee besondere preekbundels behandel word. Vir slegs R60 elk of R100 vir beide kan u 'n waardevolle bydrae maak vir u volksgenote in die gevangenis. Ondersteun hulle asseblief en bestel nou hierdie preekbundels by ds Andrè van den Berg by

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

                                                                         ________________

   

  GOD PRAAT MET DIE BOEREVOLK – DEEL 2

  Hierdie bundel, net soos deel I, is saamgestel uit twintig van die beste boodskappe wat sterk op ons volkslewe gerig is. Die inhoud bestaan uit aktuele onderwerpe wat die daaglikse lewe van elke Christen raak. Die koste beloop slegs R60 (posgeld uitgesluit) en is 'n uitstekende geskenk vir die regte persoon. Die inkomste gaan in geheel aan gevangenisdiens vir ons volksgenote.
  Plaas u bestelling per e-pos by ds Andrè van den Berg by

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  of skakel hom by 074 967 5187

  ________________

  Bestel 'n uitstekende digbundel deur BOERIUS
  Volledige besonderhede hier:

  Gietoffers van my Siel


  _________________

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

   
 •  

  DIE CHARISMATIESE GEVAAR
  Mense word so maklik deur dwaalleringe mislei. In hierdie boek word talle kwelvrae beantwoord.

VERGADERING-

PROSEDURES

(GRATIS)

Daar is min mense wat nog die waarde van 'n ordelike byeenkoms bedink en kan uitvoer. Sonder hierdie kennis en orde en gedissiplineerde toepassing daarvan sal 'n byeenkoms in wanorde verval en die doel van die vergadering nie bereik word nie. Die boekie kom handig te pas in alle omstandighede waar 'n vergadering van persone plaasvind, ongeag die sakelys of doel van die byeenkoms.

Klik hier om die boekie wat u op hoogte kan bring van korrekte vergaderingprosedures, gratis af te laai. Indien u van Windows 10 gebruik maak sal die inhoud outomaties onder die lêer "Downloads" geberg word en kan dit daar gehaal en gebêre word waar ookal dit maklik gevind kan word.

 

GRATIS E-BOEKE EN VERSBUNDELS OM AF TE LAAI:

 

As God volke aan hul eie lot oorlaat

Die waarheid oor ons volk en die Nuwe SA

Volksverraad geskryf deur adv. P.J. Pretorius

'n Oorblyfsel... deur genade alleen

Christen-Teokratiese Separatisme

Verse van Verset

Vreedsame Naasbestaan = Afsonderlike Ontwikkeling

No Ships in the Harbour

Ons heilsverhaal in die Ou Testament

Daniel

Evolusie - kan ek dit glo?

Petrus, die rots

Romeo en Juliet

Ester

Apokriewe - By modderpoele of suiwer fonteine?

Midsomernagdroom - Shakespeare in Afrikaans

Die Openbaring van Henog

Die Derde Tempel

Macbeth - Shakespeare in Afrikaans

Met ryperd en mauser

Goue strate het nie stof nie

Derdepoort

Die Laaste Pous

Josef

Rut

Drie Eeue van Onreg

Ons Geskiedenis

Engelse skandvlekke

Voortrekker-Pioniers in Oos-Transvaal

_______________

 

 

1919: VRYHEIDSDEPUTASIE KEER TERUG

1800: GRAAFF- REINETSE REBELLE GEVONNIS

1917: OOM JAPIE HELPMEKAAR

SKERP SLAGSPREUKE

(Lees die reeks by SKERP SLAGSPREUKE)

                                                                         __________________

 

AFRIKAANSE IDIOME EN GESEGDES

(Lees by AFRIKAANSE IDIOME EN GESEGDES - die hele reeks

                                                                         __________________                                                                  

In die sweet van sy aanskyn eet die Adamskind sy brood; in die sweet van 'n ander se aanskyn sy pastei.

Leer jou ambag so goed dat jy jou altyd kan verhuur aan 'n baas wat daar minder kennis van het as jy. Dan sal jy sy baas wees.

'n Presiese baas hou nie nalatige knegte lank nie. Dié wat hy nie wegja nie loop weg.

Maak in die somer hout bymekaar en sit in die winter by die vuur.

Besoekers aanlyn

Ons het 1058 gaste aanlyn